Wspólnota i Formacja

czyli... WF

"Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał oprawców do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma." [Mt 2, 16-18]

WF - to zaproszenie do wspólnoty i formacji Oazowej Dzieci Bożych w Ruchu Światło-Życie. Wychowanie dziecka to przygotowanie go do samodzielnego funkcjonowania. Rodzice wiedzą ile troski temu poświęcają oraz ile lęku im nieraz towarzyszy. Chcemy uchronić dzieci przed wszystkim co groźne i szkodliwe, próbujemy oddzielić dziecko od wszystkich potencjalnych zagrożeń. Wiemy, że to niemożliwe. Trzeba raczej wyposażyć je w umiejętność samodzielnej oceny każdej sytuacji i w siłę do podejmowania właściwych decyzji. Tę samodzielność i siłę daje właśnie wspólnota i formacja.

WF - to zwrócenie uwagi na to, że dzieci potrzebują własnej formacji, wśród rówieśników. W większości rodzin, gdzie małżonkowie starają się prowadzić pogłębione życie duchowe, dzieci formują się jakby przy okazji, towarzysząc swoim rodzicom w modlitwie, rekolekcjach i spotkaniach itp... Dorastając, gdy kwestionowanie „odziedziczonych” wartości jest czymś naturalnym, potrzebują grupy rówieśniczej - z którą będą się utożsamiać, gdzie podejmą samodzielne decyzje i która da im oparcie gdy spotkają w swoim życiu ludzi kwestionujących wyznawane przez nich wartości.

Wszystkie gałęzie Ruchu są komplementarne. Kształtowanie w szkole uczniów Chrystusa trwa przez całe życie. Jest to nawet konieczne - bo kontekst i okoliczności naszego życia zmieniają się i wymagają innego podejścia na każdym jego etapie. Dzieci, które wyrastają z rodzin formujących się w Domowym Kościele, kształtujące się we wspólnocie Dzieci Bożych, w naturalny sposób, wraz z rówieśnikami i siłą relacji rówieśniczych kontynuują formację w Oazie Młodzieżowej, gdzie dokonują dojrzałego wyboru drogi życiowej i służą Jezusowi życiem konsekrowanym lub małżeńskim. Organizacja Oaz Dzieci Bożych jest realną pomocą dla rodzin w wychowywaniu i formowaniu dzieci do poznania i osobistego wyboru Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Przeżywane przez dzieci spotkania ODB i rekolekcje wakacyjne tworzą mocne fundamenty wspólnoty.

Poniżej zamieszczamy kilkuminutowy filmik przedstawiający naszą inicjatywę.

Co możesz zrobić dla swojego dziecka?

• znajdź wspólnotę -  w naszej Diecezji działa wiele wspólnot Oazowych. Co roku powstają nowe grupy. Poszukaj najbliższej wspólnoty na mapie opublikowanej na naszej stronie internetowej i skontaktuj się z prowadzącymi: http://www.odb.diecezja.gda.pl/wspolnoty-kontakt-12598
  • załóż wspólnotę - stwórz i poprowadź w swojej Parafii grupę formacyjną dla dzieci. Pomożemy Ci rozpocząć, podzielimy się doświadczeniem, wyposażymy w materiały i udostępnimy bazę pomysłów. Wiemy z praktyki, że to niezłe wyzwanie jednak korzyść jaką odnoszą dzieci warta jest tego wysiłku!

Możesz też tutaj pobrać w PDF naszą prezentację i zaproszenie dla wszystkich, dla których dzieci są ważne.

Przebierańcy ODB

Spotkanie ODBowiedzialnych